WARSZTATY

Profilaktyka dysfunkcji struktur dna miednicy i trening mięśni dna miednicy

Ciąża i poród siłami natury są jednymi z głównych czynników wystąpienia dysfunkcji mięśni dna miednicy. Przypadłości te nieleczone często przechodzą w stan przewlekły lub nawracają, pogarszając jakość życia kobiety. Z kolei właściwa aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia, dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Szkoła rodzenia to miejsce edukowania kobiet na temat zdrowia a ciąża to czas budowania prozdrowotnych nawyków. Dlatego szkołom rodzenia i ich pacjentkom proponuję sesje treningowe uwzględniające trzy niezbędne komponenty. Pierwszym są ćwiczenia zgodne z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi aktywności fizycznej kobiet w ciąży tj. np. ćwiczenia aerobowe o średniej i wysokiej intensywności, ćwiczenia postawy, ćwiczenia mięśni brzucha. Drugim jest trening mięśni dna miednicy. Trzecim są ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne będące ważnym elementem przygotowania do porodu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu trening – również trening „mięśni core”, joga czy pilates – nie wzmacnia mięśni dna miednicy, a więc nie zabezpiecza przed jej dysfunkcjami. Co więcej, niektóre rodzaje ćwiczeń są zbyt intensywne dla niewytrenowanych mięśni dna miednicy (np. ćwiczenia typu high-impact), co skutkuje nietrzymaniem moczu i obniżeniem narządów, skłaniając kobiety do rezygnacji z uprawiania sportu. Dlatego każda trenująca powinna mieć świadomość znaczenia i znać zasady treningu dna miednicy. Do skorzystania z oferty szkoleniowej zachęcam kluby sportowe, trenerów i same trenujące. 

Gimnastyka dla niemowląt, masaż Shantala

Ruch w życiu dziecka pełni funkcję rozwojową, jest naturalną potrzebą i źródłem radości.

Masaż Shantala pomaga korygować napięcie mięśniowe niemowlęcia, zaspokaja jego potrzebę dotyku i bliskości, pomaga łagodzić dolegliwości w obrębie brzuszka.
Gimnastyka i zabawy wspierają rozwój dziecka, wzmacniają prawidłowe nawyki, korygują drobne wady postawy, wzmacniają radość z aktywności fizycznej. Podczas wspólnej zabawy z dzieckiem rodzic może wspierać jego rozwój psychofizyczny a także pogłębiać łączącą go z nim więź.

W czasie zajęć rodzice poznają fazy rozwoju psychoruchowego dziecka oraz dostosowane do nich ćwiczenia i zabawy. Do skorzystania z oferty zapraszam kluby malucha, żłobki i rodziców.

Nie zwlekaj i skontaktuj się ze mną

Umów się na konsultację

Pacjentki przyjmuję w przychodni w Poznaniu, w gabinecie w Zalasewie oraz świadczę wizyty domowe. 

gabinet

ul. Serdeczna 25, Zalasewo

Kontakt

Telefon: + 48 691 761 584
E-mail: katarzynakolosfizjoterapia@gmail.com